Geometrický důkaz

Nejprve si ukážeme grafické interpretace jednotlivých průměrů a následně si výsledky porovnáme, čímž dokážeme nerovnost \textbf{H}\leq \textbf{G} \leq \textbf{A}.

Geometrická interpretace aritmetického průměru

Geometrickou interpretaci aritmetického průměru reálných čísel a,b > 0 si představíme jako poloměr kružnice sestrojené nad úsečkou AB délky a+b.

Geometrická interpretace geometrického průměru

Geometrickou interpretaci geometrického průměru reálných čísel a,b > 0 demonstrujeme za pomocí Eukleidovy věty o výšce. Sestrojíme si úsečku AB délky a+b. Nad touto úsečkou sestrojíme Thaletovu kružnici. Bod, který leží na úsečce a jehož vzdálenost od bodu A je a si označíme P. v tomto bodě sestrojíme kolmici, která protne Thaletovu kružnici v bodě C. Velikost úsečky PC je geometrickým průměrem čísel a,b. z Eukleidovy věty o výšce víme, že \vert PC \vert^2=a\cdot b, následně \vert PC\vert = \sqrt{ab}.

Geometrická interpretace harmonického průměru

Geometrickou interpretaci harmonického průměru reálných čísel a,b > 0 demonstrujeme za pomocí Eukleidovy věty o výšce a Pythagorovy věty. Využijeme obou předchozích obrázků a sestrojíme si do jednoho obrázku aritmetický i geometrický průměr tak, aby vytvořili \triangle PSC, kde \vert PC\vert = \sqrt{ab} je geometrický průměr čísel a,b a \vert SC \vert = \dfrac{a+b}{2} je aritmetický průměr čísel a,b. k úsečce SC sestrojíme kolmici, která prochází bodem P. Patu kolmice si označíme Q a velikost QC si označíme h. Dle Eukleidovy věty o výšce vidíme, že v \triangle SPC platí \vert PQ \vert^2 = h \cdot \left(\dfrac{a+b}{2} - h \right). Navíc dle Pythagorovy věty v \triangle PQC platí, že \vert PQ \vert^2 = \left(\sqrt{ab} \right)^2 - h^2. Porovnáme – li oba výrazy, pak dostaneme

    \begin{equation*} \arraycolsep=1.4pt\def\arraystretch{2.2} \begin{array}{rcl} h \cdot \left(\dfrac{a+b}{2} - h \right)&= & \left(\sqrt{ab} \right)^2 - h^2 \nonumber\\ h\cdot\dfrac{a+b}{2}-h^2 & = & ab - h^2\\ h\cdot\dfrac{a+b}{2} & = & ab\\ h & = & \dfrac{2ab}{a+b}\\ h & = & \dfrac{2}{\frac{1}{a}+\frac{1}{b}}, \end{array} \end{equation*}

což je náš hledaný harmonický průměr. Nyní si to vše graficky znázorníme.

Geometrický důkaz nerovnosti

Díky výše vyjádřeným geometrickým interpretacím si nyní můžeme dovolit geometricky dokázat nerovnost \textbf{H}\leq \textbf{G} \leq \textbf{A}. Pro znázornění nerovnosti složíme všechny obrázky do jednoho a pomocí posunu znázorníme všechny velikosti průměrů na jednu úsečku.

Vidíme, že určitě platí nerovnost \vert CQ \vert \leq \vert CP' \vert \leq \vert CS \vert. Jenže \vert CQ \vert = \textbf{H}, \vert CP' \vert=\textbf{G} a \vert CS \vert=\textbf{A} a platí nerovnost \textbf{H}\leq \textbf{G} \leq \textbf{A}.

Tyto jednoduché důkazy mohou být prezentovány žákům na základní či střední škole. Důkaz sám o sobě pomůže žákům hlouběji pochopit danou nerovnost, případně dané látce lépe porozumět.

Komentáře jsou uzavřeny.